Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
A. Pantea pe 11.03.2026 la 15:34
Propunerea distinsului academician Marius Porumb, renumit istoric si critic de arta, ca Muzeul de Arta din 

Teo pe 03.03.2025 la 10:43
O idee excelenta, demararea acestui demers!
Felicitari, Gazeta!
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa 

G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac 

Vineri , 17 Aprilie , 2026
Senatorul Sorin Vlasin: ”Întâlnirea regională a organizațiilor PSD din regiunea de Nord-Vest și ședința Ligii Aleșilor Locali a fost un succes”
”Astăzi, Sighetu Marmației a devenit „capitala politicii” din regiunea de Nord-Vest și chiar din România, găzduind două evenimente foarte importante: întâlnirea regională a organizațiilor PSD din regiunea de Nord-Vest și ședința Ligii Aleșilor Locali.
Printre invitații de seamă s-au numărat Sorin Grindeanu, președintele PSD și președinte al Camerei Deputaților, secretarul general al Guvernului, Radu Oprea, ministrul Muncii, Florin Manole, ministrul Agriculturii, Florin Barbu, alături de reprezentanți ai organizațiilor PSD din Bihor, Cluj, Sălaj, Satu Mare, Bistrița-Năsăud și Maramureș: parlamentari, primari, președinți de Consiliu Județean, consilieri județeni și locali.
Pentru că faptele și investițiile sunt cele care ne definesc, programul a debutat cu o vizită pe unul dintre cele mai importante șantiere ale județului: Podul peste Tisa, proiect aprobat în mandatul în care Sorin Grindeanu a ocupat funcția de ministru al Transporturilor. Vizita a continuat la un loc de suflet al identității și demnității noastre: Memorialul Victimelor Comunismului și al Rezistenței. Aici, președintele Sorin Grindeanu a regăsit fotografia bunicului său, Mihai Imbrescu, care a plătit cu ani grei de închisoare sprijinirea grupurilor de rezistență din Munții Banatului.
Conferința de presă a avut loc la sediul PSD Sighetu Marmației, apoi au urmat cele două întâlniri importante.
Noi, maramureșenii și sighetenii, am participat la toate momentele importante ale istoriei, pentru că am înțeles că viitorul depinde de ceea ce facem astăzi.
Și evenimentul de astăzi, la fel ca și celelalte evenimente similare din țară, reprezintă un moment istoric, foarte important, nu doar pentru PSD, ci pentru România.
Vicepreședintele PSD și președinte al PSD Maramureș, Gabriel Zetea, a spus că întâlnirea a avut în primul rând rolul de a permite ardelenilor noștri să își facă auzită vocea și să transmită un mesaj către președintele partidului, Sorin Grindeanu.
A fost cea de-a șaptea întâlnire regională, ultima urmând să aibă loc la Timișoara. Iar luni va avea loc o consultare cu 5000 de membri PSD din țară iar Sorin Grindeanu ne-a asigurat că decizia va fi luată în concordanță cu voința și votul lor.
Să avem înțelepciunea să decidem curajos și responsabil, așa cum este bine nu pentru noi, ci pentru români.
Doamne ajută!” - spune senatorul Sorin Vlașin
.jpg)
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.





