Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/eveniment-memorabil-la-heidelberg-151-de-ani-de-la-decesul-domnitorului-unirii.jpg)
Eveniment memorabil la Heidelberg: 151 de ani de la decesul domnitorului Unirii
Pe 15 mai 2024, s-au împlinit 151 de ani de la „trecerea la cele veșniceˮ a domnitorului Unirii, Alexandru Ioan Cuza. Decesul domnitorului a avut loc în hotelul Europäischer Hof din Heidelberg, așa că Asociația A. I. Cuza din Heidelberg a hotărât să organizeze o comemorare în fața statuii sale, care a fost inaugurată în 2011, de către asociație cu ajutorul donațiilor C.J. Prahova și al Muzeului de Arheologie și Istorie, Prahova/ Ploiești.
Preoții români, Arhiereu dr. Viorel Mehedințu, Constantin Prihoancă și Marius Călin, au oficiat o scurtă slujbă de pomenire. Printre alți invitați s-au numărat domnul Vlad Vasiliu, consul general al României la Stuttgart, domnul Ambasador Marcel Alexandru, fost consul general al României la Strasbourg, și prof. Ionel Chiriță, care a oferit invitaților un program muzical.
Ceremonia a fost un prilej de aducere-aminte a moștenirii lăsate de Alexandru Ioan Cuza și a rolului său esențial în unirea Principatelor Române. Atmosfera solemnă și respectuoasă a subliniat importanța păstrării memoriei istorice și a valorilor naționale. Participanții au plecat cu inimi pline de recunoștință și mândrie, promițând să păstreze vie amintirea marelui domnitor.
Philip Noviello