• Facebook
  • Rss Feed
2°C la Baia Mare
Astăzi este Miercuri , 24 Iunie 2026

Curs valutar

Euro Euro
4.5680 RON
Dolar american Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc Forint unguresc
1.4823 RON

Newsletter

Ultimele comentarii

Luni , 22 Iunie , 2026

Am adus in atentia a patru ministri o problema a locuitorilor din Poienile de sub Munte

 
Localnicii din Poienile de sub Munte – mai ales cei din Valea Rica și cătunul Luhei - nu au acces permanent și neîngrădit către pășunile comunale sau către terenurile aflate în proprietatea lor.
Se confruntă cu bariere silvice, cu degradarea accentuată a infrastructurii rutiere forestiere, cu riscul unor sancțiuni contravenționale și lipsa unor soluții administrative.
Situația trenează de multă vreme și a generat repetate tensiuni sociale repetate, numeroase reclamații adresate autorităților și chiar conflicte publice mediatizate.
Am dus problema lor în Parlament, solicitând o soluție aplicată în cazuri similare, vezi comuna Curățele din județul Bihor.
E vorba de transferul unor drumuri forestiere sau terenuri aferente din administrarea Romsilva în domeniul public local, pentru a facilita dezvoltarea comunității și a permite accesul la proprietăți. Transferul e permis de prevederile Legii nr. 192/2010 și al actelor normative subsecvente.
De aceea am adresat o întrebare amplă, cu mai multe subpuncte, către: Cătălin Predoiu (viceprim-ministru, ministru interimar al Afacerilor Interne, ministru interimar al Justiției); Diana Buzoianu (ministru interimar al Mediului, Apelor și Pădurilor); Radu Miruță (ministru interimar al Transporturilor și Infrastructurii) și Attila Cseke (ministru interimar al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației) – vezi link în primul comentariu.
 
Costache Chertif - Senator AUR

Comentariile celorlalți

Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.

Comentează acest articol

Adaugă un comentariu la acest articol.