Baia Mare, România
0362-401.331; 0362-401.332
office@gazetademaramures.ro
Proiect de lege important inițiat de deputatul Brian Cristian
Manipularea competițiilor sportive devine infracțiune
În 11 iunie, dată la care a început Campionatul Mondial de Fotbal 2026, deputatul Brian Cristian a depus în Parlament un proiect de lege esențial pentru apărarea integrității sportului și protejarea sportivilor, fanilor și valorilor pe care sportul le reprezintă.
Fenomenul manipulării competițiilor sportive este amplu și îndelungat: de la perioada comunistă, în care sportul era folosit ca propagandă de partid, la perioada „cooperativei” din anii ’90, până la recentele scandaluri de blat, pariuri ilegale sau corupție, care au vizat în special competițiile din eșalonul secund. Totuși, până acum nu a fost legiferat în mod expres.
Inițiativa deputatului USR introduce pentru prima dată în Codul Penal infracțiunea distinctă și explicită de „manipulare a competițiilor sportive”. Astfel, „fapta directorului, administratorului sau colaboratorului unei entități sportive, indiferent de forma juridică a acesteia, precum și a sportivului, arbitrului ori a membrului Comisiilor de arbitraj sportiv, care, direct sau indirect, pentru sine sau pentru altul, pretinde, primește ori acceptă promisiunea unui folos patrimonial sau nepatrimonial, în scopul de a predetermina sau altera, în mod deliberat și fraudulos, rezultatul unei probe, al unui meci sau al unei competiții sportive oficiale” se va pedepsi cu închisoarea de la 6 luni la 4 ani, interzicerea exercitării unor drepturi sau amendă. Aceeași pedeapsă se va aplica și persoanei care, direct sau indirect, promite, oferă sau dă un folos patrimonial ori nepatrimonial în scopul manipulării competițiilor. De asemenea, și tentativa se va pedepsi.
România se numără printre puținele țări europene care nu au introdus încă un astfel de articol în Codul Penal, deși țara noastră a semnat Convenția privind Manipularea Competițiilor Sportive, cunoscută drept „Convenția de la Macolin”, încă din 2024.
Potrivit Convenției: „fiecare parte se va asigura că legile sale interne prevăd sancțiuni penale pentru manipularea competițiilor sportive când implică practici frauduloase, coercitive și de corupție, după cum sunt definite în dreptul intern”.
Dar Codul penal român nu conține în prezent o incriminare specifică și autonomă a manipulării competițiilor sportive, ceea ce conduce la încadrări juridice indirecte (ex. corupție, înșelăciune), insuficient adaptate specificului fenomenului. Această lacună legislativă este contrară tendințelor europene și obligațiilor asumate de țara noastră.
„Prin această inițiativă, respectăm angajamentele internaționale, aliniem legislația la modelele legislative din alte state europene (ex. Germania, Italia, Spania) și asigurăm un cadru normativ eficient, care va permite prevenirea și combaterea acestui fenomen infracțional de amploare, care rulează profituri uriașe. Aranjarea meciurilor este considerată una dintre amenințările majore cu care se confruntă sportul contemporan la nivel european și mondial, deoarece subminează valorile sportului: integritatea, echitatea și respectul față de ceilalți și riscă să îi îndepărteze pe fani și pe suporteri de sportul organizat”, a spus deputatul Brian Cristian.
Stop „match-fixingului”! Fără blaturi, fără meciuri aranjate!
„Ați auzit cu toții de cazuri răsunătoare de corupție în sport, meciuri și competiții aranjate. E o schemă complexă, care de multe ori implică jucători, arbitri, antrenori, oficiali de club etc., ce obțin profituri ilegale uriașe din manipularea competițiilor sportive. Vorbim de un fenomen de amploare care calcă în picioare integritatea și valorile sportului și riscă să îi îndepărteze pe suporteri. În majoritatea țărilor europene, această faptă este incriminată expres de Codul Penal. În România nu.
Prin inițiativa depusă deja în Parlament reparăm această lacună legislativă, modificăm Codul Penal și introducem o nouă infracțiune, „manipularea competițiilor sportive”, care se va pedepsi cu închisoarea de la 6 luni la 4 ani, interzicerea exercitării unor drepturi sau amendă.
Ce înseamnă această infracțiune?
• să pretinzi, să primești/să accepți un folos patrimonial sau nepatrimonial, în scopul de a predetermina sau altera, în mod deliberat și fraudulos, rezultatul unei probe, al unui meci sau al unei competiții sportive oficiale.
Cine va fi pedepsit?
• Și cel care dă, și cel care primește. Tentativa, de asemenea, se va pedepsi.
Dacă inițiativa va trece de votul Parlamentului, România va avea, în sfârșit, un cadru normativ eficient, aliniat la standardele europene, prin care vom preveni și combate manipularea competițiilor sportive”, a spus deputatul Brian Cristian.