
Bdul Traian, Bloc 23, Ap. 9
Baia Mare, România
0362-401.331; 0362-401.332
office@gazetademaramures.ro
Baia Mare, România
0362-401.331; 0362-401.332
office@gazetademaramures.ro

Joi , 8 Martie , 2012
Femeia din fruntea Eaton România
În urmă cu un deceniu a fost primul salariat al companiei şi a devenit unul dintre cei mai performanţi manageri-femei din Maramureş. EATON România, compania pe care o conduce Pamela Pop, are aproape 2000 de angajaţi.
100 de ani de experienţă, un deceniu de performanţă în România, aproape 2000 de salariaţi, investiţii de zeci de milioane de Euro şi proiecte de implicare în comunitate. Eaton România este unul dintre cei mai importanţi investitori din Maramureş. Şi, în ciuda crizei economice, şi-a continuat strategia de dezvoltare, inaugurând la finele anului trecut o nouă fabrică în localitatea Buşag din apropierea municipiului Baia Mare. În spatele poveştii de succes, Eaton, stă un manager femeie: Pamela Pop. Primul angajat al companiei în urmă cu mai bine de un deceniu, când a fost iniţiată această investiţie în Maramureş.
Pornită iniţial ca o fabrică în comuna Fărcaşa, sub cupola firmei Moeller Electro-Producţie Sârbi, investiţia a intrat ulterior în marea familie a concernului american EATON. Concernul american EATON activează în domeniul sistemelor şi al aparatajului electric, în distribuţia şi controlul energiei, dar şi alte sectoare cum ar fi automotive, fluid power, hidraulic şi trouck cu peste 70.000 de angajaţi în întreaga lume. Din postura de lider global în acest sector, EATON a achiziţionat grupul Moeller - producătorul de echipamente electrice şi automatizări în primăvara anului trecut. Intrarea Moeller Grup în concernul american EATON s-a resimţit şi la nivelul firmei Moeller Electro-Producţie din Sârbi, comuna Fărcaşa, judeţul Maramureş.
Pornind de la 15 angajaţi în 2002, firma din Sârbi a ajuns să numere aproape 2000 de salariaţi astăzi. La finele anului trecut, Eaton a inaugurat a doua fabrică în Maramureş, la Buşag. Adică o hală de producţie de aproape 5000 de mp şi circa 200 de noi locuri de muncă.
Pe lângă investiţii, compania a avut în permanenţă un program de implicare în comunitate, având o colaborare exemplară cu Primăria Fărcaşa. Alături de sponsorizări şi organizarea unor evenimente, fabrica a înfiinţat un cor cu acelaşi nume: Corul “Eaton”. Ideea a aparţinut managerului Pamela Pop şi a fost pusă în practică de un grup de 50 de muncitori, angajaţi la societate, sub îndrumarea dirijorului Ioan Chira Zah, corul a prins contur. Corul “Eaton” a participat la numeroase acţiuni organizate pe plan local şi judeţean.