Baia Mare, România
0362-401.331; 0362-401.332
office@gazetademaramures.ro
Colțu`meu / Ou proaspăt, un fel de-a spune
În general cumpăr ouă de la o firmă care are caserole de culoare galbenă. Se găsesc în câteva magazine din Baia Mare. Nu au puncte de vânzare proprii, dar apelează la distribuitori care livrează ouă către aceste magazine sau către alți furnizori. Dar astea pe care le iau sunt „L”, adică mai mari. Până la urmă, un avantaj. De asemenea, în general, acestea sunt de calitate, însă, de ceva vreme, ouăle pe care le prefer nu prea mai par proaspete. Dacă spargi oul, se împrăștie în farfurie cu o veselie ce te face să strâmbi din nas. Deși eram sigur că e așa, m-am uitat la inscripțiile de pe ou. Cu lupa, că la liber nu se vede nimic. Nu știu de ce nu fac ale mai mari să le vadă tot poporul. Evident că sunt din categoria trei, respectiv din alea ce erau stresate, dar acum stau în baterii pe pământ şi într-un spațiu mai mare. Cred!
Deși provin direct de la producător, fără intermediari, ouăle rămân în galantare, fiind destul de scumpe și nu foarte proaspete. Nu înțeleg strategia celor care le comercializează. Logica din comerț spune că un produs perisabil, aşa cum este oul, trebuie vândut rapid. Dacă cel care cumpără nu poate plăti cât vrei, reduci prețul, că este mai economic să vinzi mai mult şi mai ieftin decât mai puţin, dar mai scump. Oamenii ăștia nu îşi fac calculele elementare din motive care îmi scapă.
La fel se întâmplă şi cu carnea. Stau cotletele, fleicile, pulpa şi alte părți din porci şi vită în galantarele magazinelor, a hipermarketurilor. Stau. Devin stătute şi de o culoare dubioasă, dar nu se mișcă prețul. Aş fi curios câtă carne şi ouă aruncă producătorii de la noi. Cu siguranță o parte din aceste produse compromise intră în prepararea unor mezeluri sau a altor semipreparate. Nu putem să vedem, deoarece sunt protejați de legi şi de oameni ai legii. Legumele sunt înfiorător de scumpe şi injectate cu tot felul. Eu visez la un ou de țară, dar la piață am găsit ouă care nu au gustul acelora de țară. Şi ne mai spun să mâncăm sănătos!