Bdul Traian, Bloc 23, Ap. 9
Baia Mare, România
0362-401.331; 0362-401.332
office@gazetademaramures.ro
Miercuri , 28 Ianuarie , 2026

Cei care au anulat alegerile se sustrag constant controlului parlamentar

de Gazeta de Maramures

 

Comisia permanentă pentru cercetarea abuzurilor a inițiat cinci zile de audieri publice cu privire la anularea alegerilor prezidențiale din 2024.
Ieri au fost așteptați la audieri președintele AEP, Adrian Țuțuianu, și ministrul de Interne, Cătălin Predoiu. Aceștia au sfidat prin absență (comițând un nou abuz de putere), deși sunt obligați prin lege să răspundă solicitărilor Parlamentului în maximum 30 de zile.
În cadrul comisiei prezidată de colegii mei, deputata Laura Gherasim, secondată de senatorul Nicolae Vlahu, a fost prezentată o listă cu toate instituțiile statului, care nu au răspuns controlului parlamentar nici după mai mult de 100 de zile.
Nu doar comisiile sunt ignorate, ci și întreg Parlamentul, din moment ce se guvernează prin ordonanțe de urgență. Astfel, actuala coaliție de guvernare se sustrage oricărui control parlamentar, ceea ce înseamnă că democrația a fost pusă pe pauză, iar cei de la putere conduc în deplin dispreț față de poporul pe care îl obidesc.
 
Costache Chertif - Senator AUR